Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Wartościowanie pracy – czy warto?

19 marca 2020


Praca – nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Już od bardzo młodego wieku zapisuje się w naszej świadomości jako ogromna część życia. Rodzice wychodzą do pracy i z niej wracają o ustalonej godzinie, a my – po odbyciu edukacji, której potrzebujemy aby dostać pracę – będziemy podobnie jak oni zarabiać na utrzymanie. Dla niektórych jest tylko sposobem na utrzymanie mieszkania, możliwość robienia zakupów, wyjazdów. W tym wypadku małe znaczenie ma to jaka jest sama praca, bo ważniejszą część życia odbywają poza nią. Są też i tacy, którzy swoją pozycję w firmie, awans i radzenie sobie z zadaniami stawiają bardzo wysoko w hierarchii swoich priorytetów.

Czy wartościowanie pracy jest konieczne na pewnym etapie życia i rozwijania swojej osobowości?

Psychologowie i badacze uznają, że tak, a każdy przeprowadza to wartościowanie w inny sposób, bardziej lub mniej świadomie. Przede wszystkim różnimy się cechami charakteru. Niektórzy są kompetytywni, bardzo lubią rozwijać pewne idee, przewodzić grupą lub być w grupie, mają potrzebę realizowania czegoś. Tym „czymś” może stać się praca i sprawdzanie się na konkretnym stanowisku, ale także progres w pasji – np. uprawianiu jakiegoś sportu, gotowaniu, a dla niektórych jest to prowadzenie życia domowego i rozwijanie relacji z partnerem czy rodzicielskich. Bez względu na to, do jakiej grupy się należy, większość osób zapytanych o wagę pracy w ich życiu odpowiada, że przez samą ilość czasu jaką ta pochłania – staje się ważną częścią życia. I z tego względu ważne jest to, aby nie zmuszać się do zadań, które bardzo nie łączą się z naszą osobowością i nie pasują do sposobu działania i myślenia, jaki mamy.
Higiena pracy jest także ważnym zagadnieniem – jako społeczeństwo mamy bowiem tendencję do pracowania ponad możliwości czasowe i do poświęcania wolnego czasu na obowiązki. Pracowitość jest dobrą cechą, ale należy pamiętać o tym, że nasz umysł i ciało potrzebują odpoczynku i regeneracji, aby zachować efektywność wykonywanej pracy. Podczas określania tego, jak ważna dla mnie osobiście jest praca, warto zastanowić się nad tym ile czasu potrzebujemy na „naładowanie akumulatorów”.

Organizacja konferencji

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

błędy inwestorów
Agencja Worksol
Organizacja konferencji

Jesteś zainteresowany reklamą?