Koronawirus i okres lockdownu spowodował zmiany na rynku pracy, także w sposobie prowadzenia rekrutacji. Rozmowy z kandydatami i cały proces zatrudnienia nowych pracowników odbywa się zdalnie. Jak przygotować się do takiej rekrutacji i o czym trzeba pamiętać?
Po wybuchu pandemii działy HR firm musiały poszukać nowych rozwiązań, aby utrzymać ciągłość zatrudnienia. Rekruterzy zaczęli kontaktować się z kandydatami zdalnie, okazało się, że w ten sposób sprawnie można przeprowadzić cały proces rekrutacji, bez konieczności pojawiania się w biurze. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla kandydatów, jak i działów HR. Rekrutacja zdalna niewiele różni się od tradycyjnej rekrutacji, poza tym, że wszystkie elementy, które się na nią składają tj. pozyskanie kandydatów, przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej oraz zatrudnienie pracowników odbywa się zdalnie, przez Internet. Zdalną rekrutację można skutecznie przeprowadzić nie tylko w dużych korporacjach, ale także mniejszych firmach i pozyskać w ten sposób kandydatów z różnych branż.
Jakie są korzyści rekrutacji zdalnej?
Praca w HR wymaga elastycznego podejścia i dostosowania zasad rekrutacji pracowników do aktualnej sytuacji oraz potrzeb i możliwości kandydatów. Praca zdalna staje się już standardem w wielu firmach, konieczna jest więc również zdalna rekrutacja. Rekrutacja zdalna ma wiele korzyści m.in. pozwala oszczędzić czas zarówno kandydata, który nie musi specjalnie przyjeżdżać do biura, jak i rekrutera, gdyż spotkanie online wymaga mniej przygotowań niż spotkanie w biurze. Rekrutacja zdalna to także większa elastyczność, gdyż na rozmowę można umówić się o dowolnej godzinie, więc łatwiej dopasować się do dyspozycjności kandydata czy managera prowadzącego rozmowę. Rekrutacja zdalna umożliwia też kontakt z kandydatem przebywającym w każdej lokalizacji, niekoniecznie w miejscu, gdzie znajduje się siedziba firmy. Taka rekrutacja to też świetny sposób na sprawdzenie umiejętności komunikacyjnych kandydata do pracy. W wielu firmach normą są spotkania projektowe online z klientem lub z członkami zespołu, który nierzadko jest rozsiany po wielu lokalizacjach. Rekrutacja online pomoże sprawdzić doświadczenie kandydata w tej kwestii, a także jego samodyscyplinę, odpowiedzialność czy umiejętność podtrzymania rozmowy. Takie rozwiązanie jest też bardzo ważne w sytuacji, kiedy z różnych powodów nie można prowadzić tradycyjnej rekrutacji, tak jak ma to miejsce np. podczas pandemii.
O czym pamiętać prowadząc zdalną rekutację?
Po pierwsze, w ogłoszeniu o pracę należy wyraźnie poinformować kandydatów o tym, że rekrutacja będzie prowadzona całkowicie zdalnie, tak aby kandydat mógł się do niej odpowiednio przygotować. Przed umówieniem rozmowy zdalnej warto zadzwonić do kandydatów i telefonicznie poinformować ich o wymaganiach podczas rozmowy, takich jak dostęp do Internetu czy koniecznośc skorzystania z takich aplikacji jak Skype, Microsoft Teams czy Zoom. Kandydat powinien wcześniej zainstalować je na swoim komputerze i upewnić się, że wie jak z nich korzystać. Dodatkowo, zapraszając kandydata na spotkanie online warto przesłać mu wcześniej dokładną instrukcję, w jaki sposób może dołączyć do spotkania, a także zamieścić informację o konieczności użycia kamery podczas rozmowy oraz wszystkie inne, przydatne wskazówki. Kandydat powinien posiadać kamerkę internetową, a także zadbać o spokojne otoczenie na czas rozmowy. Zdalna rozmowa kwalifikacyjna wymaga też oczywiście przygotowania ze strony rekrutera. Ważny będzie schludny, reprezentatywny wygląd, pozytywne nastawienie do kandydata oraz dobrej jakości połączenie internetowe, tak aby nic nie zakłócało rozmowy. Warto też odpowiednio wybrać miejsce, w którym odbędzie się rozmowa, a także zaplanować tło. Najlepsze będzie jednolite tło, trzeba też zadbać o porządek i upewnić się, że w tle nie ma takich przedmiotów, jak np. suszarka z praniem. Można też skorzystać z przykładowego tła oferowanego np. w MS Teams, albo wgrać własne np. z logo firmy. Ważne będzie też dobre oświetlenie. Przed kamerą bardzo łatwo się zapomnieć i niektórym zdarza się garbić, drapać po twarzy czy bawić włosami. Przed spotkaniem warto więc zadbać o odpowiednie miejsce do siedzenia, wyprostować się i pamiętać, o tym, że rekruter też jest oceniany, a wszystko powinno odbywać się zgodnie z zasadami firmy, dla której pracuje i którą reprezentuje.
O co zapytać kandydata podczas zdalnej rekrutacji?
Do rozmowy z kandydatem do pracy trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy mieć otwarte CV kandydata, aby być w stanie odnieść się do niego w trakcie rozmowy. Podczas spotkania online warto sprawdzić zaangażowanie kandydata oraz wypytać o przebieg jego kariery zawodowej, a także sprawdzić cechy i kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Będąc rekruterem trzeba dobrze zapoznać się z aplikacją kandydata i na tej podstawie przygotować odpowiednie pytania. Podczas rozmowy warto robić notatki i dopytywać kandydata o dodatkowe kwestie. Na koniec koniecznie trzeba poinformować kandydata o terminie finalnej decyzji, co do jego zatrudnienia. Po spotkaniach koniecznie należy powrócić z informacją zwrotną do każdej osoby, która uczestniczyła w procesie rekrutacyjnym. Po tym jak uda się już wybrać odpowiedniego kandydata to warto też rozważyć zdalny proces zatrudnienia pracownika i znaleźć sposób na udany onboarding online,