Domowy ogród warzywny ma niejedno imię. Poza klasycznymi grządkami prawdziwym hitem ostatnich lat stały się ogrodowe skrzynie warzywne. Ich zaletą jest to, że można je ustawić praktycznie wszędzie, a na dodatek takie konstrukcje zaliczają się do grona ekologicznych. Jakie są jeszcze inne ich zalety? Jak można wykonać samodzielnie takie skrzynie warzywne? Z czego je zrobić?
Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach?
Uprawa własnych ziół, owoców i warzyw jest dla wielu osób ogromną przyjemnością i świetnym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy. Pomidory, ogórki, truskawki, wszystko smakuje zdecydowanie lepiej, gdy jest uprawiane we własnym ogródku. Dlaczego jednak lepiej jest je uprawiać w skrzyniach? Panująca w ostatnim czasie moda na podwyższane grządki wcale nie jest przypadkowa. Uprawa warzyw w skrzyniach umożliwia efektywniej kontrolować warunki i różnicować je pod względem poszczególnych roślin. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych i zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności gleby w osobnych skrzyniach jest zdecydowanie łatwiejsze niż w klasycznych grządkach w ziemi.
Jakie wymiary powinny mieć skrzynie warzywne?
Dobór rozmiaru skrzyni jest tak naprawdę dowolny i zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Optymalnie jest, gdy skrzynia ma wielkość maksymalnie 140 cm szerokości. Dzięki temu łatwo będzie ją podlewać, nawet na samym środku. Minimalna wysokość powinna wynosić 20 cm, jednak zdecydowanie większą wygodę zapewniają konstrukcje o wysokości 50 – 60 cm. Wysokie grządki warzywne ułatwiają przede wszystkim pielenie warzyw, pozwalają więcej dostrzec oraz są wybawieniem dla kręgosłupa. Pomiędzy skrzyniami warto zachować 60 cm odstępu, aby łatwiej było między nimi się poruszać. Więcej o tym, jakie wymiary i jak zbudować skrzynię na warzywa przeczytasz na https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-warzywniak-w-skrzyniach-krok-po-kroku-wyjasniamy.
Z czego wykonuje się skrzynie na warzywa?
Ogrodowe skrzynie warzywne najlepiej wykonać z drewna. Można wykorzystać do tego zarówno nowe materiały, jak i z odzysku. Stare deski podłogowe, drewno po szalunkach, palety drewniane – to wszystko może stać się idealnym materiałem do budowy skrzyń. Należy jednak upewnić się, czy drewno nie było wcześniej impregnowane szkodliwymi produktami, które mogłyby uwalniać do gleby niekorzystne substancje chemiczne. Domowe skrzynie na warzywa najłatwiej wykonać z długich, szerokich desek. Mowa o litym, zdrowym drewnie, które nie kruszy się w rękach
Czym wypełnić skrzynię na warzywa?
Ogrodowe skrzynie warzywne mogą być połączone z gruntem lub też odizolowane od niego. W pierwszym przypadku wystarczy dno wyłożyć liśćmi i uzupełnić żyzną ziemią. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w przypadku skrzyń, które ułożone będą na dobrej jakości glebie. Jeśli skrzynia będzie odizolowana od gruntu, to schemat jej wypełniania jest identyczny. Dodatkowo, aby podtrzymać wilgotność gleby, w skrzyniach możesz rozprowadzić linię kroplującą.