Ochrona techniczna dzisiaj to podstawa zabezpieczania mienia w obiektach– nowe technologie są skuteczne i błyskawicznie rozpoznają zagrożenie, dając czytelną informację wszystkim zainteresowanym. Systemy alarmowe działają również prewencyjnie, dzięki temu spada liczba niebezpiecznych zdarzeń, np. włamań lub wtargnięć. Jakie są założenia inteligentnej ochrony firmy?
Co mieści się pod pojęciem ochrony technicznej?
Pod pojęciem ochrony technicznej kryją się wszystkie zabezpieczenia elektroniczne, które umożliwiają kontrolę dostępu, rejestrowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym lub alarmują inwestora o zagrożeniu. Wymienia się tutaj elektroniczne systemy zabezpieczeń, czyli systemy dozorowane oraz wszelkiego rodzaju alarmy, punkty kontroli dostępu, kłódki GPS lub GSM, czy też systemy do awizacji gości i pojazdów. Tutaj technologia świetnie zastępuje lub wspiera człowieka, przez co ogranicza się wydatki związane z zatrudnieniem ochrony fizycznej.
Gdzie wykorzystuje się inteligentne systemy alarmowe?
Elektroniczne systemy alarmowe są polecane do wszystkich miejsc, gdzie konieczna jest ochrona osób oraz mienia. Wymienia się tutaj przedsiębiorstwa zatrudniające ludzi, placówki edukacyjne i medyczne, lotniska, banki, obiekty sportowe, hotele i budynki do rekreacji lub biurowce. Obecnie nie spotyka się hal produkcyjnych, magazynów i składowisk, w których nie zainstalowano monitoringu wizyjnego lub punktów kontroli dostępu. Również place budowy i inwestycje przebiegające w terenie są chronione za pomocą nowoczesnych technologii.
Elektroniczne systemy zabezpieczeń w firmie – zalety technologii
Systemy alarmowe mają na celu zwiększyć poziom bezpieczeństwa w firmie. Ochrona dotyczy zarówno osób, jak i mienia. Wszystkie niepożądane zdarzenia są rejestrowane i natychmiast przesyłane do centrali alarmowej, w której podejmowane są decyzje o interwencjach. Inteligentne elektroniczne systemy zabezpieczeń dobrze wykrywają fałszywe alarmy, co również wpływa na optymalizację kosztów.
Elektroniczne systemy alarmowe są ważne z punktu widzenia pracowników, klientów lub gości – w przypadku wykrycia zagrożenia (np. pożaru lub zalania) natychmiastowo alarmują wszystkie osoby znajdujące się w budynku lub na jego terenie. Od razu informowane są odpowiednie służby porządkowe lub ratowniczo-gaśnicze. Można więc śmiało powiedzieć, że obecność systemów alarmowych wpływa na poczucie bezpieczeństwa i na komfort pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektronicznych systemów zabezpieczeń do firmy?
Elektroniczne systemy bezpieczeństwa muszą być dopasowane do profilu przedsiębiorstwa, do wielkości obiektu lub terenu, który ma być ochraniany. Decyzję podejmuje się zwykle na podstawie przeprowadzonego wcześniej audytu bezpieczeństwa. Dzięki temu oferta jest dopasowana do potrzeb, a inwestor nie przepłaca za zastosowane rozwiązania. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę – jest serwis – instalacja elektronicznych systemów zabezpieczeń to jedno, ważna jest też konserwacja sprzętu oraz wsparcie techniczne. Warto wybierać firmy, które stale doskonalą swoje rozwiązania i znają branżę, w której wdrażane będą zabezpieczenia.