Inwestowanie w metale lokacyjne staje się coraz popularniejszą formą budowania kapitału. Nic dziwnego – w odróżnieniu od gotówki, złoto czy srebro nie tracą zbytnio na wartości, zatem nawet przez długie lata stanowią bezpieczną inwestycję – dla Ciebie lub Twoich bliskich. Jedną z ciekawszych form metali lokacyjnych są z całą pewnością monety. Czy jednak numizmaty są tym samym, co „bulionówki”? I jak wybierać te monety inwestycyjne, których wartość faktycznie zwróci się w czasie?
Czym są numizmaty?
Do numizmatów, czyli monet numizmatycznych lub tez monet kolekcjonerskich najczęściej zalicza się bilon historyczny, na przykład z okresu PRL lub starszy. Nie jest to jednak regułą – w tej kategorii mieszczą się także całkiem współczesne monety kolekcjonerskie, zwykle wypuszczane w limitowanych seriach przez mennice czy banki lub podobne instytucje finansowe.
Numizmaty mogą mieć zatem dwojaką wartość – tak wynikającą z zawartości metalu szlachetnego, jak i kolekcjonerską. Im rzadsza jest dana moneta, tym więcej zarobisz na niej przy sprzedaży. Numizmatycy jednak kolekcjonują bilon raczej z myślą o tworzeniu stałego zbioru niż dalszej odsprzedaży, chociaż wysokiej klasy kolekcja będzie z pewnością całkiem dobrym sposobem na lokowanie kapitału.
W przypadku bardziej współczesnych monet kolekcjonerskich, takich jak chociażby Australijski Kangur ze złota, z pewnością należy już mówić nie tylko o walorach estetycznych, ale też o wartości kruszcu – moneta ta bowiem stanowi jedną uncję czystego złota (stop Au.9999).
Monety bulionowe – czyli prawdziwa inwestycja
Monetę bulionową określa się mianem monety inwestycyjnej lub też monety lokacyjnej. Jej zadaniem jest bowiem właśnie tworzenie kapitału. Jest wykonana z wybranego metalu szlachetnego (złota, srebra, platyny).
Co ciekawe, moneta bulionowa nie różni się zbytnio od zwykłej monety obiegowej – przynajmniej, jeśli chodzi o standaryzację oznaczeń. Na każdej „bulionówce” będą zatem wybite odpowiednie dla danej mennicy symbole – to jest rok wybicia czy też oznaczenie emitenta. Na takiej monecie będzie także znajdować się nominał (który z czasem niewiele będzie miał wspólnego z autentyczną wartością).
Oczywiście, siłą rzeczy monety bulionowe również będą do pewnego stopnia elementami kolekcjonerskimi. Nie to jednak stanowi o ich wartości – tu już liczy się kruszec i jego waga. Zaletą monet bulionowych jest do tego łatwość tak zakupu i przechowywania, jak i możliwość dość płynnej, szybkiej sprzedaży w razie potrzeby (prawdopodobnie łatwiej zbywa się monety inwestycyjne, niż, na przykład, tradycyjne sztabki).
Gdzie kupować monety lokacyjne?
Monety kolekcjonerskie (numizmaty) można kupować od prywatnych kolekcjonerów, w antykwariatach i na aukcjach. Jeżeli jednak planujesz inwestycję i interesują Cię stricte monety lokacyjne, wybór miejsca zakupu powinien być przemyślany.
W Internecie oraz stacjonarnie działa wiele firm będących dealerami metali lokacyjnych. Takie podmioty działają w pełni legalnie, prezentują także niezbędne uprawnienia do prowadzenia sprzedaży i skupu metali szlachetnych. W ich ofercie znajdują się różne formy kruszcu przeznaczonego do lokowania kapitału. Obok sztabek złota czy srebra będą to więc także monety bulionowe. Certyfikowane i całkowicie pewne!
Materiał zewnętrzny