Budżet domowy to nic innego, jak zestawienie naszych przychodów i rozchodów w określonym czasie. Ponieważ większość z nas otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie i z taką sama częstotliwością płaci większość rachunków- najczęściej rozpisuje się budżet w skali miesiąca.
Budżet domowy
Po jednej stronie zapisujemy więc wszystkie przychody. Będą do nich należeć wspomniane już wynagrodzenia, zasiłki, zapomogi, wynagrodzenia z pracy dodatkowej, najmu lokali czy sprzedaży. Z drugiej strony znajda się wydatki- opłaty za czynsz, media, ubezpieczenia, rady, kredytów, jedzenie, dojazdy do pracy czy szkoły oraz wiele innych. Ta rubryka jest zazwyczaj dużo obszerniejsza niż rubryka przychodów. Ważnym elementem jest odpowiednie strukturyzowanie wydatków. W pierwszej kolejności najlepiej podzielić je na wydatki konieczne (tutaj znajdą się wszelkie opłaty, które musimy wykonać) oraz wydatki dodatkowe, wśród których znajdą się kwoty przeznaczane na rozrywkę czy drobne przyjemności. Można również posortować wydatki od najważniejszych (najpilniejszych) do takich, które mogą poczekać do przyszłego miesiąc, lub chwili, kiedy do budżetu wpłynie więcej środków.
Saldo
Najważniejszym elementem budżetu jest saldo. Dodatnie oznacza, że w kasie zostały środki, które można zaoszczędzić, zainwestować lub po prostu wydać na nieplanowany wcześniej zakup. Ujemne- cóż, najwyższy czas przyjrzeć się swoim wydatkom i stopniowo je redukować lub też pomyśleć o zwiększeniu dochodów.