Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kolokacja serwerów. Czym jest? Kto z niej korzysta?

6 września 2022 Kolokacja serwerów

Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przechowywania dużych zasobów danych cyfrowych, zastosowanie może znaleźć kolokacja. Usługa ta skierowana jest przede wszystkim do podmiotów biznesowych czy różnego rodzaju instytucji i organizacji, które potrzebują ciągłego dostępu do swoich elektronicznych zasobów informacyjnych oraz kompleksowego oprogramowania niezbędnego do ich funkcjonowania, a nie posiadają własnej serwerowni. Jak w praktyce wygląda kolokacja? I kto z niej korzysta?

Czym jest kolokacja?

W ogólnym ujęciu kolokacja jest usługą oferowaną zazwyczaj przez profesjonalne centra danych, obejmującą wynajęcie dokładnie określonej przestrzeni fizycznej w serwerowni wraz z infrastrukturą niezbędną do prawidłowego działania serwerów. Przy czym najczęściej firma czy organizacja, która wynajmuje taką przestrzeń, instaluje w niej swoje własne dyski wraz z całym ich oprzyrządowaniem. Po stronie data center – oprócz samego miejsca w serwerowni – jest:

  • zapewnienie ciągłości dostępu do umieszczonego w nim serwera (lub serwerów)
  • ochrona fizyczna serwerów (odpowiedni mikroklimat pomieszczenia, ochrona przed pożarem, zabezpieczenie przed wtargnięciem osób trzecich)
  • ochrona wirtualna serwerów (przykładowo Strefy Danych Osobowych)
  • wsparcie techniczne

Przez ciągłość dostępu rozumie się redundancję, czyli nadmiarowość zarówno energetyczną w postaci przynajmniej dwóch niezależnych linii energetycznych lub nowoczesnych systemów UPS, jak i internetową. Przy czym z reguły nowoczesne centra danych obok przestrzeni serwerowej oferują również łącza internetowe o przepustowości znacznie większej niż standardowa.

serwery

Kolokacja serwerów w praktyce

W praktyce kolokacja polega po prostu na wynajęciu przestrzeni w serwerowni i zainstalowaniu tam własnego serwera oraz jego oprzyrządowania. Koszty kolokacji zależą od tego, ile miejsca wynajmujemy. Serwery przechowywane są w specjalnych szafach rack. Nie trzeba wynajmować całej szafy, można zdecydować się na moduł, który jest po prostu wydzielonym miejscem w szafie rack.

Jeśli jednak potrzebujemy więcej przestrzeni, wtedy można wynająć całą szafę lub nawet kilka szaf – czyli tak zwany kiosk. W ekstremalnych sytuacjach istnieje możliwość wynajęcia całej serwerowni. Kolokacja jest zatem rozwiązaniem niezwykle elastycznym, które łatwo dopasować do potrzeb. Pytaniem zasadniczym jest jednak to, dlaczego firmy czy instytucje decydują się na kolokację, skoro przynajmniej teoretycznie mogłyby stworzyć własną serwerownię?

Kto korzysta z kolokacji?

Stworzenie własnej serwerowni wiąże się z bardzo dużymi kosztami. W grę wchodzi tutaj nie tylko konieczność zorganizowania odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na sprawne funkcjonowanie serwerów, ale również ich obsługa techniczna. W przypadku kolokacji nie ma tego problemu – pełną opiekę nad serwerami przejmuje centrum danych. Poza tym poziom zabezpieczeń oferowanych przez data center jest naprawdę wysoki i wielowymiarowy – dlatego koszty jego stworzenia są olbrzymie. Taka inwestycja dla normalnej firmy jest nieopłacalna – o wiele korzystniejszym wyjściem jest po prostu kolokacja serwerów. Tym samym z tego rozwiązania korzysta coraz więcej firm, które do swojego sprawnego działania potrzebują wirtualnego środowiska pracy i ciągłego dostępu do swoich cyfrowych baz danych.

Zespoły zdalne

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wskazówki dotyczące pakowania paczki zwrotnej Tchibo
wyposażenie kempingowe
Czy oryginalne części samochodowe naprawdę zwiększają kwotę odsprzedaży?

Jesteś zainteresowany reklamą?