Na rynku pracy niezmiennie występuje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów HR. Nie może zatem dziwić, że wiele osób interesuje się, na czym polega praca w tym obszarze i jakie warunki należy spełnić, aby móc pracować w charakterze HR-owca. Oto najważniejsze informacje o pracy w dziale HR.
Kim jest HR-owiec i na czym polega jego praca?
Głównym obowiązkiem HR-owca jest zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie, w której jest zatrudniony. Praca w HR zwykle dzielona jest na dwa obszary. Mowa tu o tzw. HR miękkim oraz HR twardym. Obszar HR miękkiego skupia się przede wszystkim na rekrutacji pracowników, employer brandingu oraz na ogólnym dbaniu o środowisko pracownicze w firmie. HR twardy to zupełnie inne zadania. Skupia się przede wszystkim na aspektach kadrowo-płacowych. Poza tym są to zadania związane z różnego rodzaju pracami administracyjnymi.
Ważna rola pracownika działu HR
Jak zatem widać, zakres zadań specjalisty HR jest dość szeroki. Praca w HR nie jest zatem łatwa. Warto tu dodać, że specjaliści HR zajmują się także choćby takimi aspektami jak wybór benefitów i ich dopasowanie do potrzeb pracowników. Ich zadaniem jest zatem dbanie o zadowolenie pracowników, środowisko pracy oraz ogólną atmosferę w firmie. Dodatkowo ważnym zadaniem pracowników HR jest przygotowywanie ocen pracowniczych. Z pracą w dziale HR związanie są także i te niemiłe sprawy. Mowa tu choćby o konieczności przeprowadzania zwolnień pracowników.
Dobry HR-owiec, czyli jaki?
Dobry HR-owiec to osoba wiarygodna i otwarta na innych. Ważne jest bowiem, aby pracownicy firmy mieli pełne przekonanie, że HR-owcy pracują na ich rzecz i dla ich dobra. Dobry HR-owiec musi także cechować się umiejętnością rozwiązywania konfliktów. Te bowiem nierzadko pojawiają się wśród pracowników. Osoba pracująca w HR musi być zatem spostrzegawcza. Musi zauważać konflikty i problemy w firmie oraz oczywiście musi umieć je rozwiązywać.
Oczekiwania pracodawców
Mówiąc o pracy w HR, warto wspomnieć także o oczekiwaniach samych pracodawców. Specjalista ds. HR powinien posiadać wyższe wykształcenie oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe. Musi być to jednak osoba nastawiona na ciągle zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Poza tym pracodawcy oczekują, aby specjalista HR cechował się dobrą organizacją pracy, umiejętnością samodzielnego działania, ale i pracy w grupie oraz komunikatywnością. Wszystkie te cechy pozwalają na wypełnianie zadań pracownika działu HR we właściwy i optymalny sposób.