Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna jest ostatecznym sprawdzianem, po którym dowiadują się, czy dostaną ofertę pracy. Do takiej rozmowy warto dobrze się przygotować. Niestety, wciąż wielu kandydatów nie do końca wie, jak dobrze się zaprezentować.
Czy płeć ma znaczenie?
Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej zazwyczaj są mniej pewne siebie niż mężczyźni. Wydaje się zatem, że płeć ma znaczenie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że wiele kobiet robi dużą karierę, nieustannie się dokształcającą, zdobywają nowe kompetencje. Te panie na rozmowach kwalifikacyjnych wypadają doskonale, ponieważ dobrze się do nich przygotowały. Warto, aby potrenować zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej jeszcze zanim się ona rozpocznie. Wiadomo, jakie pytania padną, a przynajmniej można domyślać się, która z nich pojawią się na pewno. Warto poprosić swojego znajomego albo członka rodziny o przeprowadzenie symulacji takiej rozmowy, aby zbadać swoje zachowanie. Oczywiście później trzeba wyciągnąć wnioski, a druga strona powinna wyrazić swoje wątpliwości i ocenić zachowanie. Może okazać się, że ktoś mówi zbyt wolno albo zbyt szybko, nie uśmiecha się, nie stara się utrzymać kontaktu wzrokowego z rozmówcą. W ten sposób osoba rekrutująca może poczuć, że nie jest to właściwy kandydat. Sprawianie osoby zbyt pewnej siebie, a do tego mają tendencję niektórzy mężczyźni, również nie jest najlepszą taktyką. Najlepiej po prostu być sobą, zachowywać się kulturalnie i uprzejmie, ale też być świadomym swoich atutów.
Ile chce pan zarabiać?
Pytanie o zarobki jest dość kłopotliwe. W wielu krajach za granicą wynagrodzenie jest określone już w ogłoszeniu o pracę, dlatego też aplikują tylko osoby, które zgadzają się na taką pensję. W Polsce wygląda to inaczej. Bardzo często kandydat jest pytany o to, ile chciałby zarabiać, mimo że firma ma ustalony budżet na to stanowisko. Na pewno warto zorientować się wcześniej, jakie stawki są proponowane na rynku na danym stanowisku pracy. W ten sposób można zdobyć bardzo potrzebną wiedzę. Trzeba też zastanowić się, na ile elastycznie można się zachować, czy w grę wchodzi trochę niższe wynagrodzenie? Dla niektórych osób kwestia płacy jest kluczowa, a inni mogą pójść na ustępstwa, to zależy od indywidualnych przekonań. Każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, ale reguły gry na rynku pracy są jasne. Nie każdy może zarabiać tyle co prezes, a na wysokie zarobki trzeba zasłużyć wykształceniem albo ogromnym doświadczeniem, które zdobywa się latami. Warto więc dbać o swoją karierę.