Staw czoło swojemu zadłużeniu. Bycie zadłużonym może czasami wydawać się gorsze niż jest w rzeczywistości. Dlatego zawsze lepiej jest zerwać opatrunek i przyjrzeć się problemowi od razu, zanim stanie się on nie do opanowania.
Już dziś uzyskaj pełny obraz swojego zadłużenia.
Spójrzmy na to z szerszej perspektywy. Skąd pochodzi Twoje zadłużenie? Czy masz kredyty studenckie? Niespłacone karty kredytowe? Kredyt hipoteczny? Może się wydawać, że to bardzo dużo do śledzenia, ale czytaj https://habza.com.pl/by łatwiej się w tym połapać. Zacznij od spisania każdego długu, który posiadasz: komu jest on winien, ile wynosi i jaka jest minimalna miesięczna spłata. Nie będzie to przyjemne, ale dostrzeżenie całości jest ważnym pierwszym krokiem.
Ustal budżet
Musisz wiedzieć, ile możesz sobie pozwolić na spłatę długu każdego miesiąca. Aby dojść do tej liczby, będziesz potrzebował budżetu, który śledzi wszystkie twoje dochody i wydatki. Wypróbuj nasz prosty przewodnik po budżecie krok po kroku, aby wprowadzić go w życie.
Restrukturyzacja zadłużenia
Istnieją szanse, że płacisz więcej odsetek niż potrzebujesz, w oparciu o rodzaje długów, które posiadasz. Restrukturyzacja długu może obniżyć płatności odsetkowe, uwalniając bardzo potrzebną gotówkę, aby pomóc Ci szybciej uwolnić się od długów. Istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić.
Przejście na kartę kredytową o niższym oprocentowaniu
Wiele kart kredytowych ma wysokie oprocentowanie. Sprawdź, czy jest dla Ciebie dostępna karta z niższym oprocentowaniem, może warto poszukać na https://habza.com.pl/ ?
Konsolidacja zadłużenia
Jeśli masz kilka pożyczek lub kart kredytowych, możesz połączyć je wszystkie w ramach nowego wniosku kredytowego, aby skorzystać z niższego rocznego oprocentowania i płatności. Może to być w ramach nowej pożyczki lub linii kredytowej, która umożliwi Ci spłacenie i zamknięcie na dobre innych kart. Rezerwacja spotkania z doradcą Scotii może pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Wybierz metodę spłaty zadłużenia
Kiedy już uporządkujesz swoje zadłużenie, wybierz sprawdzoną metodę jego spłaty. Każda z nich pomoże Ci spłacić dług, ale wybierz tę, która Twoim zdaniem będzie szybsza lub bardziej osiągalna dla Ciebie. Metoda, którą wybierzesz, pomoże Ci wybrać, KTÓRY dług spłacić jako pierwszy.
Stosuj zasadę 50/30/20
Jaką część wypłaty powinieneś przeznaczyć na spłatę długu? To może się różnić, ale dobrym początkiem jest zastosowanie zasady 50/30/20. Oznacza to, że 50% Twoich wydatków powinno być przeznaczone na rzeczy niezbędne, 30% na zachcianki, a 20% na spłatę długu.
50% – rzeczy niezbędne
Niezbędne wydatki, których nie możesz uniknąć: czynsz, kredyt hipoteczny, rachunki za media itp. Zapłać je tak szybko, jak są one należne i śledź je w swoim budżecie, abyś był na bieżąco.
30% – zachcianki
Są to rzeczy nieistotne, ale pomagają one utrzymać Ciebie i Twoją rodzinę w szczęściu. Są to posiłki poza domem, smakołyki, wycieczki, itp.
20% – Spłata długu
Teraz masz listę i restrukturyzacji długu, użyj 20% na spłatę długu. Kiedy już obliczysz, ile to jest, świetną wskazówką jest ustawienie powtarzającej się płatności (dla sald kart kredytowych) lub powtarzającego się przelewu.
Terminy, które powinieneś znać
Oto arkusz informacyjny, który pomoże Ci zrozumieć język związany z zadłużeniem.
Aktywa
Aktywa to wszystko co posiadasz, co ma wartość i może być zamienione na gotówkę. Typowe aktywa to gotówka, nieruchomości lub inwestycje.
Bankructwo Złożenie wniosku o upadłość jest procesem prawnym, który może ostatecznie uwolnić Cię od zobowiązań. Jednakże, obniża on również Twoją ocenę kredytową, co może bardzo utrudnić uzyskanie pożyczki, karty kredytowej, kredytu hipotecznego, a nawet mieszkania w przyszłości.
Materiał partnera