Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Ważne terminy w HR

2 kwietnia 2020


Jeżeli lubisz pracę z ludźmi i szukasz swojego miejsca w dziale rekrutacji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej napiszę ważne terminy w HR, które są bardzo istotne w tej branży. Przykłady będę podawał według kolejności alfabetycznej.

Ważne terminy w HR:

Asertywność – jest to umiejętność wyrażania swojego zdania oraz emocji w sposób, który nie narusza praw innych osób.

Bumping – proces, w którym ważniejsi managerowie przejmują obowiązki managerów niższego szczebla. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce podczas likwidacji stanowisk pracy.

CV europejskie – różnica między standardowym CV a europejskim jest taka, że to drugie piszemy według określonych standardów. Składa się z paru części: dane osobiste, opinie poprzednich pracodawców, doświadczenie, wykształcenie oraz ukończone szkolenia.

Dress code – zasady dotyczące ubioru w pracy. Często związane są ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika.

Ekstrawersja – cecha człowieka, która sprawia, że wyraża swoje emocje na zewnątrz w bardzo wyraźny sposób.

Empatia – zdolność do głębokiego zrozumienia drugiego człowieka oraz umiejętność wczucia się w sytuację rozmówcy.

Ewaluacja – podsumowanie działań pracownika lub ocena szkolenia albo warsztatów.

Exit interwiew – w momencie, kiedy pracownik odchodzi z firmy przeprowadzany jest z nim wywiad, w którym firma może uzyskać bardzo istotne informacje, dzięki którym wie, co może zmienić na lepsze.

Facylitacja – metoda rozwiązywania sporu, w której udział bierze wiele osób. Jest podejmowana, kiedy istnieje ryzyko konfliktu. Facylitator jest osobą bezstronną, która stara się zmotywować strony do dialogu i rozwiązania problemu. Łagodzi spory w momencie, kiedy konflikt się zaostrza.

Warto zapamiętać:

Feedback – jest to informacja zwrotna otrzymywana po wykonaniu danego zadania.

Freelancer – osoba, która nie jest zatrudniona w jednej firmie. Pracuje „od zlecenia do zlecenia”. W większości przypadków freelancerami są osoby, które specjalizują się w kierunkach twórczych np. pisarze, artyści, dziennikarze.

Gift Policy – wewnętrzne zasady panujące w firmie, określające, jak pracownik może dysponować prezentami otrzymanymi od klientów.

Golden Handcuffs – są to dodatki materialne dla pracownika, często bardzo atrakcyjne. Mają na celu zatrzymanie w firmie np. menagera.

Introwersja – skłonność do nieuzewnętrzniania swoich emocji.

Job Shadowing – praktyka polegająca na tym, że ktoś, kto uczy się danego zawodu lub specjalizacji, kroczy niczym cień za osobą, która ma w danym fachu duże doświadczenie i obserwuje jej działania.

Kaizen – metoda, która swoje korzenie ma w Japonii. Polega na ciągłym doskonaleniu każdego etapu procesu powstawania produktu lub usługi. Zakłada, że każda osoba w firmie codziennie stara się ulepszać to, co robi.

Offshoring – praktyka polegająca na przeniesieniu pewnych działań firmy, np. produkcji niektórych elementów poza granice kraju. Ma na celu zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa.

Zapoznanie się z powyższymi terminami powinno sprawić, że rozmowa o pracę w HR powinna być dla Ciebie mniej stresująca i przede wszystkim przyjemniejsza. Powodzenia!

Zespoły zdalne

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

błędy inwestorów
Agencja Worksol
Organizacja konferencji

Jesteś zainteresowany reklamą?