Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Wydajność w pracy – jak ją zwiększyć?

8 maja 2021 wydajność w pracy


Celem działania każdego przedsiębiorstwa jest wygenerowanie zysku. Aby tak się stało, pracownicy muszą pracować wydajnie i wykonywać wyznaczone cele w określonym czasie.

Wyznaczenie norm

Wydajność w pracy jest kluczowa. Wyznaczenie norm, wyznaczenie pewnych celów i standardów jest bardzo ważne, aby firma działa stabilnie. Tym aspektem powinna zająć się osoba kompetentna, która doskonale zna wszystkie procesy w danej firmie. Niezależnie od tego, czy jest to praca fizyczna, na przykład w fabryce, czy też praca biurowa, zadania muszą być wykonane w określonym czasie. Wystarczy wyobrazić sobie biuro rachunkowe. Deklaracje do urzędu skarbowego i ZUSu muszą zostać wysłane w określonym czasie. Nie można zrobić tego po terminie, ponieważ w tej sytuacji grożą ogromne kary finansowe. Aby ze wszystkim zdążyć, pracownicy muszą pracować wydajnie. Szef powinien wiedzieć, jakie obciążenie przyjmie na siebie każdy pracownik, w zależności od swojego stażu pracy, wiedzy i doświadczenia zawodowego. Jeżeli pracownicy są przeciążenie zadaniami, na które otrzymują zbyt mało czasu, po pewnym czasie ich motywacja spada i często taki zespół się rozpada, ponieważ wiele osób decyduje się na odejście i poszukanie innej pracy. Skuteczny lider będzie wiedział jak wyznaczać cele, aby ludzie poczuli, że docenia się ich chęć pracy i ambicję, ale jednocześnie nie doprowadza do sytuacji, aby ludzie byli przeciążeni pracą.

Dobra organizacja pracy

Dobra organizacja w miejscu pracy to podstawa, aby wyznaczone cele zostały wypełnione. Osoby dorosłe powinny same wiedzieć, jak organizować swoją pracę, ponieważ oni najlepiej wiedzą, jakie zadania zostały im przypisane. Zawsze można również zapisać się na szkolenie z organizacji czasu. Wiele osób ma w tym problemy także w życiu prywatnym. Na pewno priorytetowe będzie ustalenie, co jest najważniejsze danego dnia. Wiele osób przychodzi do pracy i zaczyna dzień od picia kawy, ploteczek oraz zajęcia się mało ważnymi zadaniami, które jednak są proste do wykonania. Tymczasem eksperci radzą, aby z samego rana wykonać to co najtrudniejsze, ponieważ później będzie tylko trudniej. Wykonanie na samym początku tego, co najbardziej przerażające, pozwoli lepiej przeżyć cały dzień i na spokojnie skupić się na innych mniej poważnych zadaniach. Pojawia się także pytanie, czy przełożony powinien w każdej chwili patrzeć pracownikom na ręce i kontrolować każdy aspekt ich działania. Przychodzi czas, kiedy trzeba przekazać odpowiedzialność pracownikom bez nadmiernej kontroli. Warto jednak monitorować efekty ich działań.

Zespoły zdalne

Redakcja hrexecutive.pl

Hrexecutive – blog o branży GR, biznesie i pracy. Interesuje Cię praca w HR? Tu znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Zapraszamy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

błędy inwestorów
Agencja Worksol
Organizacja konferencji

Jesteś zainteresowany reklamą?